Historická místa Kácovského běhu
O ledničkách v Kácově
Během roku 1996 se u Kácova, za hřbitovem, na poli pár metrů za bývalým Týcovým zahradnictvím, začaly objevovat vyřazené ledničky a chladící zařízení, moderně nazývané bílou technikou. Zhruba sto metrů od řeky Sázavy na pronajaté, volné a nezajištěné ploše tak bylo zřízeno provizorní skladiště, na kterém bylo postupně shromážděno neuvěřitelné množství 18 000 kusů chladících zařízení a ledniček. Byl to výsledek celostátně organizovaného sběru, kdy čeští občané obdrželi za každý takový vyřazený přístroj sto korun. Firma Ekotron s. r. o. svážela vyřazenou bílou techniku železnicí do Kácova a z nádraží byly přístroje stěhovány na uvedené místo.
Česká republika se tak zapojila do mezinárodního úsilí o ochranu ozónové vrstvy, v jehož rámci podporuje sběr, recyklaci a zneškodňování výrobků obsahujících freon *). Na základě iniciativy zahájené ministrem životního prostředí Františkem Bendou z ODS začala nově založená společnost Ekotron s. r. o. v r. 1996 za vydatné státní podpory budovat v Kácově továrnu na drcení ledniček a zachycování freonu. Společnost Ekotron s. r. o. sídlila v Benešově a jejím jednatelem byl Václav Kmoch. Jeho rodina vlastnila bývalou cihelnu, která se nyní měla proměnit v prosperující podnik zpracovávající vyřazené lednice a chladící zařízení, včetně těch, které byly provizorně uskladněny na nedalekém poli. Závod měl nabídnout Kácovsku na čtyřicet pracovních míst. Po prostavění 60 milionů korun celý projekt zkrachoval. Továrna zůstala nedostavěna. A nedělo se nic.
K hromadám bílého šrotu se sjížděli zvědavci, místo se stalo cílem exkurzí. Bílá skvrna viditelná ze satelitu neunikla pozornosti NATO, které se ptalo České republiky po oficiální linii, cože to je u Kácova za podivný objekt. Kácov tak vstoupil na mezinárodní scénu a objevoval se na titulních stránkách médií. Prestižní časopis Ekonom, týdeník Hospodářských novin, přinesl na titulní stránce obálky karikaturu s nápisem „Ozónová díra nad Kácovem“. Nový ministr životního prostředí Miloš Kužvart vysvětloval celou kauzu obsáhle poslancům v Parlamentu České republiky. Diskutovalo se o tom, že slavná kácovská pyramida je jenom komunální odpad, který je již zcela bez freonů. Objevily se i názory, že o vyřazené ledničky a chladící zařízení se má vlastně postarat sama obec Kácov.
Po sérii právních aktů byla skládka lednic nakonec v květnu roku 2002 zlikvidována a vyřazená zařízení odvezena na náklady veřejné správy z Kácova do nového podniku v Liberci.
*) Ve starších lednicích se jako chladící médium používal freon, který ničí ozónovou vrstvu. To vede k tomu, že na zemský povrch dopadá škodlivé záření. V důsledku rozsáhlého narušení ozónové vrstvy se v letech 1975 – 1995 vyskytla celosvětově dvojnásobně rakovina kůže. V Austrálii a v Chile oslepli králíci a ovce. Freon se v ledničkách používal i při nadouvání izolace, jeho zbytky jsou i v oleji v kompresoru. Bezpečná likvidace starších ledniček proto vyžaduje speciální dvoustupňovou technologii a komplexní proces likvidace.
zpracoval: dr. František Procházka